Leaded Disk Metal Oxide Varistors SV Series TND10SV821KB00ASA0
  • RoHS
  • High Temperature 125℃
  • Temperature Cycle 1000 cycles
TND10SV821KB00ASA0
Part Number TND10SV821KB00ASA0
Status
?
In Production:Product is in mass production.
NRND:Not recommended for new design.
To be Discontinued:We are planning to discontinue production of this item.
Discontinued:Production of this product has stopped.
To Be Discontinued
Successor Model -
Previous Part Number
?
This is a previous part number. Just for your reference.
TNR10SV821KS417
Series SV
Rated varistor voltage [V] 820 V
Varistor Voltage Range 738 ~ 902 V
Max. Clamping Voltage 1355 V at 25 A
Max. Allowable Voltage AC 510 Vr.m.s.
DC 670 V
Short-time Operating Voltage (5 minutes) - Vdc
Max. Peak Current(8/20μs) 3,500 A/1 times
2,500 A/2 times
Max. Energy (2ms) 80 J
Rated Wattage 0.4 W
Applicable Temperature Range -40 ~ 125 ℃
Storage Temperature -50 ~ 150 ℃
Temperature Cycle -40 ℃ ⇔ 125 ℃ 1,000 cycles
Moisture Resistance 85 ℃ 80~85 % RH 1,000 hrs
Capacitance (Reference) 140 pF/1kHz
Metal Oxide -℃--V--A
Dimension D 13 mm
Dimension H 18 mm
Dimension T 8.6 mm
Dimension E 3.4 mm
Dimension L 20 mm
Dimension ⌀d 0.8±0.05 mm
Dimension W 7.5±1.0 mm
Dimension W2 (Reference) - mm
Dimension F -±0.8 mm
Element Dimensions ⌀10 mm