Leaded Disk Metal Oxide Varistors SV Series TND10SV271KTLBPAA0
  • High Temperature 125℃
  • Temperature Cycle 1000 cycles
Product Information
Part Number TND10SV271KTLBPAA0
Status To Be Discontinued
Successor Model -
Previous Part Number TNR10SV271K417-T71
Series SV
Rated varistor voltage [V] 270 V
Varistor Voltage Range 247 ~ 303 V
Max. Clamping Voltage 455 V at 25 A
Max. Allowable Voltage AC 175 Vr.m.s.
DC 225 V
Short-time Operating Voltage (5 minutes) - Vdc
Max. Peak Current(8/20μs) 3,500 A/1 times
2,500 A/2 times
Max. Energy (2ms) 35 J
Rated Wattage 0.4 W
Applicable Temperature Range -40 ~ 125 ℃
Storage Temperature -50 ~ 150 ℃
Temperature Cycle -40 ℃ ⇔ 125 ℃ 1,000 cycles
Moisture Resistance 85 ℃ 80~85 % RH 1,000 hrs
Capacitance (Reference) 350 pF/1kHz
Metal Oxide -℃--V--A
Dimension D 12.5 mm
Dimension H 20 mm
Dimension T 5.7 mm
Dimension E - mm
Dimension L - mm
Dimension ⌀d 0.8±0.05 mm
Dimension W -±1.0 mm
Dimension W2 (Reference) - mm
Dimension F 7.5±0.8 mm
Element Dimensions ⌀10 mm