Leaded Disk Metal Oxide Varistors SV Series TND07SV471KTBAAAA0
  • High Temperature 125℃
  • Temperature Cycle 1000 cycles
Product Information
Part Number TND07SV471KTBAAAA0
Status To Be Discontinued
Successor Model -
Previous Part Number TNR7SV471K-T25
Series SV
Rated varistor voltage [V] 470 V
Varistor Voltage Range 423 ~ 517 V
Max. Clamping Voltage 775 V at 10 A
Max. Allowable Voltage AC 300 Vr.m.s.
DC 385 V
Short-time Operating Voltage (5 minutes) - Vdc
Max. Peak Current(8/20μs) 1,750 A/1 times
1,250 A/2 times
Max. Energy (2ms) 30 J
Rated Wattage 0.25 W
Applicable Temperature Range -40 ~ 125 ℃
Storage Temperature -50 ~ 150 ℃
Temperature Cycle -40 ℃ ⇔ 125 ℃ 1,000 cycles
Moisture Resistance 85 ℃ 80~85 % RH 1,000 hrs
Capacitance (Reference) 120 pF/1kHz
Metal Oxide -℃--V--A
Dimension D 9 mm
Dimension H 14 mm
Dimension T 6.3 mm
Dimension E - mm
Dimension L - mm
Dimension ⌀d 0.6±0.05 mm
Dimension W -±1.0 mm
Dimension W2 (Reference) - mm
Dimension F 5±0.8 mm
Element Dimensions ⌀7 mm